Dekoratif Saksı Modelleri

Dekoratif Saksı Modelleri Ve Fiyatları

 

Geri Dönüşümle Dekorasyon: Dekoratif Saksılar

 

Günümüz Türkiye’sinde otuz yaşını aşmış kişiler “bizim çocukluğumuz bambaşkaydı, sokakta oyun oynanır, akraba eş-dost ziyaret edilir, yokluk da olduğu için birçok nesne farklı şekillerde değerlendirilirdi” demektedir. Hangi çocuk grubu daha mutludur tartışılabilir ama birçok nesnenin farklı şekillerde kullanıldığını biliyoruz. Onlardan biri de balkonlarımızı ve bahçelerimizi süsleyen rengarenk çiçeklerin çeşitli yağ ve yoğurt kaplarından yapılmış saksı kutularıdır. Hiçbir estetik kaygı duyulmadan o zamanın modası olarak bulunan bu yağ kutularından saksı yapma durumu şimdilerde dekoratif amaçlı kullanılmakta ve geri dönüşüme de katkı sağlamaktadır. Düşünsenize kullanmadığımız çeşitli eşyalar için ayrılacak az bir zaman ve gösterilecek gayretle sizlerin de dekoratif saksılarınız olabilir.

 

 Kullanmayan eşyadan saksı nasıl yapılır?

 

Kullanılmayan birçok eşyadan saksı yapılabilir; yağ ve yoğurt kutuları, su ve kola şişesi, ayakkabı ile botlar ve hatta kitap bile. Evet, yanlış duymadınız kitap bile. Kullanmadığınız ve çöpe atacağınız bir ayakkabıyı dekoratif saksı olarak kullanabilirsiniz. Bu tür eşyalarda yapılması gereken çok basit; alttan hava almasını sağlamak maksadıyla küçük birkaç delik açmak, ardından yeteri kadar toprak koyarak çiçekleri yerleştirmek. Normal bilindik saksılardan da dekoratif saksılar oluşturabilirsiniz. Birkaç renkli sprey ile bu işlem tamam.

 

Spreyle oluşturacağınız figürü belirleyin ve güzel saksılarınız hazır olsun. İsterseniz bu insan figürü olabilir, spreyle kaş, göz, ağız ve burun yapıldıktan sonra saksının büyüklüğüne göre çocuklar tarafından artık giyilmeyen tişört, şort veya pantolonları eldeki saksılara giydirilerek bahçelerimiz daha süslü hale getirilebilir. Aynı şekilde küçüklü büyüklü su şişeleri evlerimizde müthiş yer kaplar veya ayrıştırmadan çöpe atarız. Bu şişeleri de dekoratif saksı olarak değerlendirebiliriz. Yapılması gerekenler ise; şişe ters çevrilir, şişenin geniş olan alt kısmı kesilir. Yeteri kadar toprakla doldurulduktan sonra toprağın hava alması maksadıyla kapak kısmı tam sıkmadan hafif gevşetilir ya da kapaktan hafif delik açılabilir. Kitaptan da saksılar yapılabileceğini söyledik, bu da olur mu demeyin. Kitap kurtlarına diyecek sözümüz yok pekala ama çok eskiden kalma ve okuyucusu da olmayan bazı kitaplarımızı yakmak yerine saksı olarak değerlendirebiliriz. Burada da dikkat edilecek nokta kitabın kapağı dekor amaçlı durabilir ve iç sayfadan başlamak üzere aşağı doğru kitabın ortasında dikdörtgen çukur açmak. Sonrasındakiler ise diğerleri ile aynı, toprağı koymak, bitkiyi yerleştirmek, özellikle de kaktüs gibi bitkiler kitapla müthiş bir görüntü veriyorlar.

 

 Dekoratif Saksı Fiyatları nasıldır?

 

Yukarıda sayılan fikirlere ek olarak kişinin kendi hayal dünyası ve yaratıcılığıyla başka dekorlar da üretilebilir. Bu saksıların kendiniz tarafından yapılması çok da maliyeti olmayan hatta size çöpe atacağınız bazı materyali değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Bununla birlikte bu dekoratif saksıları piyasadan temin etme düşüncesindeyseniz bu durumda 50 TL’den başlayarak bin TL’ler ile ifade edilen rakamlar karşımıza çıkmaktadır.

 

Sizler de geri dönüşümün gizemli dünyasına yolculuk yapmak ve ev, balkon ile bahçelerinizi dekoratif saksılarla süslemek istiyorsanız, haydi boş durmayın, kendi dekorasyonunuz adına düşünmeye başlayın.

Güncelleme Tarihi :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir