Jimnastik Nasıl Bir Spordur?

Jimnastik Nasıl Bir Spordur

 

Spor salonlarında veya açık havada yapılabilen Jimnastik, diğer bir telaffuzuyla cimnastik insan vücudunun fiziksel yapısını güçlendirmek için bedeni düzenli hareket ettirme sanatıdır. Vücudun çevikleşmesini sağlayan bu spor dalı tıbbi tedavi için kullanılmaktadır. Peki, Jimnastik Nasıl Bir Spordur Bu spor üç branştan oluşmaktadır.

 

 Genel Jimnastik:

Tek başına yapılabileceği gibi sadece bayan, sadece bay veya karma olarak da yapılabilen her ülkenin kendi kurallarını koyduğu jimnastik şeklidir. Daha çok müzikle şov amaçlı yapılır.

 

 Artistik Jimnastik:

artistik-jimnastik            Ülkemizde aletli jimnastik olarak bilinir. Erkekler ve bayanlar farklı aletleri kullanarak bu sporu yaparlar. Bu türde ise spora çocuk yaşta başlanılması gerekiyor. Bu sporun bir branşı sayılmayacak fakat Pasif Jimnastik diye geçen türde ise bir alet kullanılarak elektrik akımlarıyla bölgesel yağlar eritilmeye çalışılır.

 Ritmik Jimnastik:

ritmik-jimnastik

Yalnızca kadınların yaptığı bu branşın kökeni İsveçlere dayanır. Oyunculuğu andıran ritmik jimnastikte sporcu müzik eşliğinde pantomim ve bale yaparak hünerlerini sergiler. Artistik jimnastikten farklı olarak aletler sabit değil taşınabilirdir.

Artistik Jimnastik, modern ritmik jimnastik, atletizm öncesi jimnastik, cambazlık jimnastiği, düzeltici, eğitici ve tıbbi jimnastik gibi bölümleri olan bu sporun tarihine bakarsak; ilk jimnastik faaliyetleri eski Yunanlılar zamanında soyluların çocuk eğitiminde görülür. İlk jimnastik kulübünün 1950 yılında ABD’de kurulduğunu görürüz. İlk zamanlarda sadece erkeklerin içinde bulunduğu bu spor, 1928 Amsterdam Oyunlarında kadın jimnastikçileri de kapsamıştır.

Güncelleme Tarihi :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir